Účetní obrazy vyprávějí o jedné docela ujeté epizodě z mého života.
Stalo se mi, že asi tak po roce 1995 se mi začalo zhoršovat zdraví, a zanedlouho už bylo jasné, že novinařinu dál dělat nemůžu. Zkusil jsem nejdřív překládat, ale to nějak nefungovalo, tak jsem nakonec v zoufalství přemluvil manželku, aby mě vzala jakožto zkušená účetní do party s tím, že rozjedeme rodinnou účetní firmu. .
To se pochopitelně řekne snadno, ale v praxi to zas tak snadné není. Když jsem ženu konečně ukecal, a pak i vybudoval kancelář, ještě jsem se musel to účetnictví aspoň trochu naučit. Takže jsem se tehdy mimo jiné ocitl na kurzu podvojného účetnictví.
V kurzu vše řádně probíhalo, lektor přednášel, studenti studovali, akorát mně se v hlavě děly divné věci: místo aby mi tam naskakovala správná řešení účetních příkladů a problémů, zjevovaly se mi obrazy, které tam pochopitelně neměly co dělat a v danou chvíli jednoznačně překážely ! Ale vyhnat se jen tak nedaly, dokonce ani během závěrečné písemky.
Řekl bych, že můj redaktorský mozek, který se celý život zabýval stále a skoro výhradně jen českými SLOVY a větami a nyní, ve svých padesáti letech se musel zčistajasna přešupačit do řeči symbolů čísel a propočtů účetních, tento svůj úkol zjevně nezvládl. Obě mozkové hemisféry přestaly spolupracovat – cvak… a už to bylo!.
Nelžu, ba ani nenadsazuju, přinejmenším ty první obrazy byly naprosto automatické, nic chtěného nebo nějak hledaného. Samo od sebe. Některé jsem později skoro přesně z hlavy přemaloval na plátno (resp. na sololit).
To je případ třeba tohoto obrazu (nahoře). Ten patří k těm prvním, tak nějak samovolným, které se bez nějakého vymýšlení objevily samy od sebe, nežádány, nevolány. V tomto případě to bylo v době, když jsem začal účtovat jednoduché účetnictví, kde se pojem průběžná položka používá.
Časem jsem v účetnictví postupoval, ale obrazy, i když trochu jiné, se mnou zůstávaly. Už nevyjadřovaly ten prvotní úžas, ale spíš každodenní cvrkot. A sem tam přišla i chvilka, kdy si člověk náhle uvědomí tichou krásu dobře zaúčtovaných dokladů.
Ještě později, jak mi účetnictví všednělo, se všechno normalizovalo. Obrazy už nebyly tak neodbytné, staly se z nich obyčejné nápady, které člověka někdy, třeba za jízdy v autobusu potkají, ale nic nechtějí a neobtěžují, a když je necháte být, někam se zase vytratí a zmizí…Anebo si je případně můžete tužkou načrtnout, později je nějak pozměnit, dotáhnout, pak i barevně naškicnout a později třeba i namalovat a konečně … je dát na nějakou výstavu!
To už je zase spíš případ obrazu „Náklady příštích období“…
Pingback: „Účetnická“ výstava – Chodovská tvrz – duben 2015 | Osobní stránky Jiřího Papouška